Co je WordPress
WordPress je nejpoužívanější redakční systém na světě, který umožňuje vytvářet a spravovat webové stránky.
WordPress je vyvíjen v rámci tzv. open source. Zájemci tak mohou přispívat k jeho neustálému rozvoji. Neoficiálně se na zlepšování WordPressu podílejí tisíce programátorů z celého světa. WordPress je poskytován zdarma, pravidelně aktualizován a zdokonalován.
Vysokou oblibu si získal nejen bezplatnou licencí, ale především snadnou obsluhou, vynikající podporou a variabilitou. Pro WordPress existují tisíce rozšíření v podobě pluginů a šablon, díky kterým lze vytvořit jakýkoliv web na míru. Obdobně bohatá je i nabídka jazyků, mezi nimiž nechybí ani čeština.
Něco málo z historie
Za vznikem WordPressu stojí skupina nadšenců, kteří se v roce 2001 rozhodli, že vytvoří program na tvorbu webových stránek – jednoduše upravitelný a dostupný pro každého. Původní myšlenka tak byla zaměřená spíše na malé weby a osobní blogy, postupem času se však WordPress CMS osvědčil i jako nástroj vhodný pro velké projekty a firmy.
Co všechno redakční systém WordPress umí
K hlavním funkcím systému patří:
- publikace příspěvků – článků,
- publikace fotografií, videí či zvukových souborů,
- tvorba statických stránek a podstránek,
- komentování příspěvků/stránek,
- úpravy vzhledu a postranního panelu,
- vyhledávání na webu,
- přidávání štítků k příspěvkům,
- podpora trackback a pingback,
- editace zdrojového kódu webové šablony,
- nastavení uživatelských práv, atd.
Šablony, pluginy a widgety
Vzhled stránek postavených na systému WordPress lze jednoduše měnit pomocí grafické šablony, která udává, jak bude web rozložený, jaké bude mít barvy, font atd. Šablony pro WordPress jsou k dispozici zdarma nebo placené, a to přímo z administračního rozhraní, přes které probíhá obsluha webu. Dále je možné šablony získat i na specializovaných stránkách nebo od webdesignérských studií.
Obdobně je to i s pořizováním pluginů neboli doplňků, které umožňují implementaci nejrůznější funkcí – od aktivního odrážení spam útoků až po snadné umisťování kontaktních formulářů, počítadel návštěv či tlačítek pro sdílení na sociálních sítích apod.
S přizpůsobováním webu pomáhají i tzv. widgety, prvky, které lze vkládat do postranního panelu, případně na další důležitá místa webu. Toto řešení dovoluje vložit na dané místo např. menu, banner, náhledovou fotogalerii, okno s Youtube videem a další typy obsahu.
Jak nainstalovat WordPress
Instalace WordPressu může proběhnout dvěma způsoby – ručně či automaticky. První zahrnuje nahrání souborů se systémem na webhosting s pomocí FTP klienta a poté samotnou instalaci, která vyžaduje vyplnění informací o databázi, serveru či uživatelském jméně.
Druhá možnost je rychlejší a snadnější, protože je založena jen na pár kliknutích. Obvykle ji nabízejí hostingové společnosti, u nichž si tvůrce webu objedná webhosting. V zákaznickém účtu je pak dostupná možnost automatické instalace.