Co je dočasné přesměrování 302
Pojem dočasné přesměrování (angl. moved temporarily) pomocí kódu 302 označuje způsob, jak dát prohlížeči, resp. vyhledávači najevo, že byl obsah stránky na určité URL adrese přechodně přesunutý jinam.
Souvisí tedy s tvorbou a provozováním webu. Podobnou funkci má trvalé přesměrování 301, které slouží v případech, kdy původní obsah definitivně nahradil nový na novém místě.
Kdy, proč a jak se používá
Dočasné přesměrování nachází využití např. u aktuálně neaktivních podstránek, sezónně zveřejňovaných informací, při vyprodání zboží v nějaké kategorii e‑shopu, údržbě webovek apod. Uživatel se tak neocitne v „prázdné“ či nedostupné části www stránek, ale je automaticky nasměrován k alternativě.
Specifický číselný kód, v tomto případě 302, je odborně nazývaný jako tzv. HTTP stavový. Přidává se k přesměrovávané stránce skriptovacím jazykem PHP či jiným, přes soubor .htaccess nebo na základě funkce pluginu u redakčního systému, např. nejrozšířenějšího WordPressu. Při zadávání kódu lze vyhradit dobu, po kterou bude náhradní adresa platná.
Pokud chce na takovou stránku přijít uživatel, nastane následující situace. Původní URL nepředloží obsah, ale určí novou adresu. A na tu se následně přenese i požadavek. Ve výsledku tak uživatel vidí obsah nově uvedené URL adresy.
Kód 302 a SEO
V souvislosti s jakýmkoliv typem přesměrování se často hovoří i o optimalizaci pro vyhledávače. I když dříve nedocházelo při využití stavových kódů k přenosu získaného PageRank, dnes je tomu již jinak. Jak Google, tak i Seznam od roku 2016 toto hodnocení na cílovou stránku přenášejí. Což také znamená, že při použití přesměrování nevzniká riziko penalizace webu kvůli odkazům.
Co se týče indexování, pro vyhledávací roboty znamená kód 302 instrukci, že mají ve svých záznamech ponechávat původní URL adresu, protože aktuální cílové stránky jsou jen dočasné – vyplývá z definice tohoto typu přesměrování.
HTTP 1.0 vs. v HTTP 1.1
I když je přesměrování 302 známé jako tzv. dočasné, v HTTP verzi 1.1 se pojetí mírně liší. Je popisováno jako „nalezeno“ (angl. found), kdy prohlížeč nebo primárně vyhledávač dostává informaci, že požadovaná stránka byla nalezena, ale z neznámého důvodu byla přemístěna jinam.